Noc Naukowców 2021

To wydarzenie się zakończyło

24 września 2021 roku odbędzie się kolejna edycja Nocy Naukowców. Jak co roku nasz Wydział bierze udział w wydarzeniu. W tym roku oferujemy Państwu aktywności w formie zdalnej oraz stacjonarnie.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem aktywności prowadzonych na naszym Wydziale w ramach Nocy Naukowców.

Rejestrację na wydarzenia z ograniczoną liczbą uczestników można znaleźć poniżej.

Tytuł Forma Godzina Limit miejsc Wiek uczestników Rejestracja Sala/link
Transport publiczny  zdalnie 17:00-17:30 b.o. 5-7 lat nie Link do wydarzenia
W jaki sposób hokeista może pomóc w segregowaniu śmieci? na WMI 16:00-16:45; 17:30-18:15 16 8-10 lat tak A2-16/17 (LEIS)
Spacer po Bibliotece Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdalnie film na kanale Youtube b.o. b.o. nie film na kanale Youtube
zaSZYFRowani zdalnie film na kanale Youtube b.o. 11-13 lat nie film na kanale Youtube
Stwórz własną grę komputerową przy użyciu PixBlocks – warsztaty dla dzieci. na WMI 16:00-16:30 15 Szkoła podstawowa 3-7 klasa tak A0-1
Stwórz własną grę komputerową w Python z użyciem środowiska PixBlocks – warsztaty dla młodzieży na WMI 17:30-18:00 15 szkoła średnia + 7,8 klasa szkoła podstawowa tak A0-1
Liczba π – ile to jest? na WMI 16:00-16:45 50 Szkoły ponadpodstawowe tak Aula B
Matematyka… dla Ziemi… zdalnie 16:00-16:30 b.o. b.o. nie Link do wydarzenia
Matematyka… dla zdrowia ludzi… zdalnie 16:45-17:15 b.o. b.o. nie Link do wydarzenia
Piękno statystyki na WMI 16:00-16:30 50 b.o. tak Aula C
Eko-orimatyka na WMI 16:00-16:45 15 10+ tak A2-24

b.o. – bez ograniczeń w przedziale wiekowym

Opis warsztatów

Warsztaty, na których dzieci w wieku 5-7 lat będą miały okazję zbudować pojazdy komunikacji miejskiej, a wspólnie porozmawiamy o tym, po co nam w ogóle transport publiczny. Sprawdzimy ilu pasażerów pomieści każdy z przygotowanych pojazdów, przedyskutujemy, kiedy warto zdecydować się na podróż transportem publicznym i czy służy on naszej planecie.

W jaki sposób można malować liczbami? Non Ishida układał obraz z zapalonych świateł w wieżowcu. Dzięki niemu zostały spopularyzowane obrazki logiczne – „Nonograms”. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się o podstawowych zasadach oraz sposobach rozwiązywania nonogramów.

Warsztaty, na których dzieci będą budować z klocków hokeistę. Uczestnicy warsztatu zostaną testerami i będą sprawdzać możliwości zbudowanego zawodnika. Następnie użyjemy go do sortowania śmieci do pojemników o odpowiednich kolorach.

Wirtualny spacer po bibliotece. Oprowadzanie po wypożyczalni i czytelni oraz omówienie zbiorów biblioteki.

Czekoladka, która wcale nie jest słodką przekąską i szyfr Cezara… brzmi zagadkowo? Na tych zajęciach odkryjesz, jak ciekawa może być kryptografia. Weź udział w warsztacie, aby poznać podstawy szyfrowania.

W trakcie warsztatów zaprezentowane zostanie środowisko programowania wizualnego PixBlocks. Każdy z uczestników będzie miał możliwość stworzenia własnej gry komputerowej i zaprojektowania planszy gry. Dla najciekawszych gier przewidziano nagrody niespodzianki.

W trakcie warsztatów zaprezentowane zostanie środowisko programowania tekstowego Python – PixBlocks. Każdy z uczestników będzie miał możliwość stworzenia własnej gry komputerowej. Dla najciekawszych gier przewidziano nagrody niespodzianki.

W czasie wystąpienia przeprowadzimy i omówimy symulację komputerową pozwalającą z dużą dokładnością przybliżyć wartość liczby π. Wykład będzie w sobie łączył elementy rachunku prawdopodobieństwa i statystyki matematycznej i zilustruje znaczące narzędzie matematyczne, jakim jest metoda Monte Carlo. Od słuchaczy nie będziemy wymagać znajomości rachunku prawdopodobieństwa lub statystyki, oczekiwać zaś będziemy otwartości umysłu i wyobraźni.

Krótko przedstawimy rolę nauk matematycznych w ochronie Ziemi i jej zasobów, czy klimatu: wszystko na podstawie kilku przykładów z różnych dziedzin. Bez wzorów czy jakiejkolwiek wiedzy wstępnej, za to z naciskiem na ukazanie roli matematyki w postępie tych nauk – nie zawsze dostrzeganej i docenianej. Każdy może poszukać dalszych przykładów wokół siebie…

Krótka prezentacja roli matematyki i nauk matematycznych w walce o zdrowie i życie ludzi, czyli w postępie medycyny. Człowiek jest częścią środowiska, o które musimy dbać, więc na wybranych przykładach pokażemy jak postęp nauk medycznych może być wspomagany osiągnieciami matematyki. Bez wzorów czy wiedzy wstępnej., szczegóły pozostawimy zainteresowanym. Każdy będzie mógł sobie uświadomić, ze to istotne rola matematyki w życiu, a może podać własne przykłady…

Podczas krótkiego wykładu przedstawione zostaną przykłady metod statystycznych wybrane ze względu na pewne atrybuty piękna: prostotę, symetrię, użyteczność.

Młodzież będzie miała okazję dowiedzieć się czegoś na temat recyklingu i tego w jaki sposób rośliny pomagają światu. Dowiedzą się czym jest origami, a następnie przygotują biodegradowalną doniczkę z gazety, w której zasieją nasiono wybranej rośliny.
Dzięki tej akcji, wszyscy obecni na warsztatach, będą mieli okazję nadać gazetom drugie życie, poznać matematyczne słownictwo związane ze składaniem origami, a także budową brył (doniczka).

Szczegóły

24 września 2021 16:00
24 września 2021 21:00
zdalnie oraz stacjonarnie